Staff Directory

Teaching Staff

Bandy, Margaret
Biology Honors/AP
Baxter, Felicia
Geometry
Beldon, Catherine
Brannon, Lee
Guidance Counselor
Britt, Brandon
Britton, Stephen
teacher
Britton, Steve
teacher
Brown, Rachel
Librarian
Butner, Brittney
English
Carr, James
PE/Wellness
Carver, Susan
Work-Based Learning
Clark, Lena
Chemistry
Coulson, Linda
Mathematics Teacher
Craft, Jessica
English
Crumley, Chris
Band
Cruze, Kari
Biology/Physical Science
Cunningham, Justin
SPED
Edwards, Tracy
Social Studies
Fuller-Boswell, Monica
Algebra II
Gallagher, Jack
Rec. Games/PE
Garner, Tina
Guidance Counselor
Gipson, Steve
World History
Gorham, Keith
Physical Science
Green, Jessica
English II
Guerin, Carlene
Physical Science
Hannah, Angelia
English III and IV
Hensley, Catherine
SPED
Hill, Taylor
Spanish
Holsted, Vangie
Art
Holt, Mike
ISD
Hopkins, Dawn
Guidance Counselor
Land, Kim
Spanish
Leech, Veronica
Physics/Chemistry
Logan, Jake
PE
Lutz, Susan
Pre-Geometry
Mazur, Brian
Algebra I
McCarthy, MarthaLee
English/Yearbook; School Webmaster
Melton, Sam
Economics
Michael, Jeff
SPED
Myers, Kari D.
SPED
Nagle, Laura
Pre-Calculus/Statistics
Orris, Emily
Theater/Choir
Payne, Todd
US History
Peters, Linda
SPED
Priest, Shanon
Personal Finance
Rabb, Shaina
Advise TN College Advisor
Rhoton, Don
Athletic Director
Richards, Margaret
English/RTI
Russell, Rochelle
SPED
Sanson, Lucianna
English
Sidoli, Mark
Government
Silver, Denise
Science
Sisk, Steve
US History
Sprengel, Lisa
teacher
Stewart, Julie
Chemistry
Sulouff, Christy
Algebra I
Tirpak, Jenalee
Geometry
Tomes, Jamey
English
Vaughan, Rosemary
Sails Math
Walker, Alicia
Algebra
Walker, Jaelynn
Biology
Watkins, Julie
Teacher
Welch, Brenda
Guidance Counselor
White, Michelle
SPED Math & English
White, Tim
English
Wininger, Terry
Wellness
Winton, April
English
Wolkonowski, Urla
SPED Transition Coach

Administrative Staff

Alsup, Roger
Principal
Crabtree, Lisa
Assistant Principal
Hobbs, Chris
Assistant Principal
Mullin, Anna
Assistant Principal

Career & Technical Education

Alsup, Fonda
Agriculture, Food & Natural Resources
Bean, Kent
Arts, Audio/Visual Technology & Communication
Bishop, Marty
Advanced Manufacturing
Brown, Amber
Business Management & Administration/Finance/Information Technology
Daniel, Jimmy
Law, Public Safety, Correctioms & Security
Guess, Jessica
Science, Technologty, Engineering & Mathematics
Harnden, Debbie
Human Services/Education & Training
Hendrix, Kelley
Business Management & Administration/Finance
Johnson, Tommy
Aviation
Maze, Toby
Architecture & Construction
Mitchell, Suzanne
Health Sciences
Neal, Jon
Health Sciences
Northcutt, Robby
Transportation, Distribution & Logistics
Puryear, Jackie
Science, Technologty, Engineering & Mathematics
Sliger, Rita
Health Sciences
Stewart, Rodger
Human Services
Taylor, James
Transportation, Distribution & Logistics
Truslow, Laura
Health Sciences

Support Staff

Benson, Danny
FCHS
Custodian
Boutin, Pamela
FCHS
Computer Lab
Boyd, Donna
FCHS
SPED Assistant
Boyett, Shelia
FCHS
Bookkeeper
Bradford, Sheri
FCHS
Receptionist
Brunoski, Justin
FCHS
Maintenance
Carson, Linda
FCHS
Guidance
Clark, Belinda
FCHS
Custodian
Coker, Lynda
FCHS
SPED Assistant
Fenner, Linda
FCHS
Custodian
Garner, Jonathan
FCHS
Maintenance
Garner, Theresa
FCHS
Custodian
Gray, Shelia
FCHS
ISD Assistant
Hankins, Chris
FCHS
SPED Assistant
Hayes, Jeremy
FCHS
SPED Assistant
Hill, Twanna
FCHS
Custodian
Hinshaw, Joan
FCHS
SPED Assistant
Holman, Naleon
FCHS
SPED Assistant
Keith, Doris
FCHS
Attendance
Lesko, Kari
FCHS
SPED Assistant
Lucas, Dianna
FCHS
Attendance/Library
McGee, Misty
FCHS
Front Office Secretary
Nelson, Sandra
FCHS
Custodian
Norman, Lisa
FCHS
SPED Nurse
Peacock, Rocky
FCHS
Maint. Utility Specialist
Prince, Cassie
FCHS
Attendance Assistant
Pruitt, Kim
FCHS
School Nurse
Seals, Keela
FCHS
SPED Assistant
Sewell, Abigail
FCHS
SPED Assistant
Stephens, Elvis
FCHS
Custodian
Summers, Angala
FCHS
Custodian
Taylor, Darla
FCHS
SPED Assistant
Taylor, Eric
FCHS
Interventionist
Verner, Sandra
FCHS
Registrar
Vincent, Jill
FCHS
SPED Assistant